Facebook Instagram
Ogród Projekt. Projektowanie i Zakładanie Terenów Zieleni
home ogrodprojekt@wp.pl +48501634043
Projektowanie i realizacja terenów zieleni

JESIEŃ

Jesienne porządki w ogrodzie

Jesienne porządki w ogrodzie to zadanie czekające przed każdym właścicielem ogrodu. Aby ogród przetrwał zimę, trzeba go uporządkować i zadbać o dobrą ochronę roślin. Przed zakończeniem sezonu obowiązkowo należy usunąć opadłe, suche liście, przyciąć gałęzie drzew i podlać obficie lubiące wilgoć rośliny. Konieczne jest także okrycie przed mrozem wrażliwych krzewów i bylin oraz skoszenie trawnika.

Jesienią trawę kosimy rzadziej i wyżej niż w poprzednich miesiącach. Ostatnie koszenie wykonujemy na przełomie października i listopada. Warto przeprowadzić aerację trawnika, bowiem po sezonie murawa wymaga rozluźnienia. Zabieg ten wykonujemy aeratorem.
Porządkując ogród przed zimą trzeba dokładnie oczyścić trawnik z opadłych liści, gałązek i warstwy obumarłych części roślin oraz mchów.

Trawnik jesienią kosi się rzadziej niż podczas sezonu – w październiku dwa koszenia w zupełności wystarczą, ponieważ trawa nie rośnie już tak intensywnie. Po raz ostatni murawę kosi się drugiej połowie października, nieco wyżej niż w sezonie (za krótko przycięta trawa zimą będzie narażona na przemarznięcie). Optymalna wysokość ostatniego koszenia to około 4 cm.

10 NAJWAŻNIEJSZYCH JESIENNYCH PRAC:

1. Usuń suche liście z trawnika
2. Skoś trawnik
3. Delikatne rośliny okryj włókniną
4. Obficie podlej rośliny przed nadejściem pierwszych przymrozków
5. Rozłożyste krzewy obwiąż sznurkiem, by nie połamał ich śnieg
6. Przytnij suche i spróchniałe gałęzie
7. Korzenie przykryj korą lub gałęziami
8. Schowaj meble ogrodowe
9. Zabezpiecz altanę ogrodową malując jej drewniane części lakierobejcą
10. Oczyść i schowaj narzędzia ogrodowe

newsletter
Newsletter
Zapisz się i bądź na bieżąco!